
Společenství praxe
Dne 1. 11. 2024 se pod organizačním zajištěním Katedry výtvarné výchovy a kultury a Katedry hudební výchovy a kultury konala multioborová konference uměleckých výchov s mezinárodní účastí Učme se dívat a zpívat.
Program konference v plném rozsahu podporoval vzdělávání učitelek a učitelů z praxe, studujících i vysokoškolských pedagožek a pedagogů i jejich vzájemné propojování. V rámci odborného programu (program viz níže) byl vyčleněn čas i na samostatné setkávání mezi účastníky zapojenými do Společenství praxe – každá katedra organizovala separátně svoje vlastní setkání..
Celkový počet účastníků konference překročil 200 návštěvníků, přispěvatelů a diskutujících, odborné síťovací setkání pro účastníky propojilo v rámci Katedry hudební výchovy a kultury 12 účastníků – viz prezenční listina.
Nejvíce diskutovaným tématem byla podoba budoucího kurikula, která se bude odvíjet od výstupů Velké revize Rámcových vzdělávacích programů, zkušenosti z praxe i zkušenosti z pracovní skupiny při NPI.
4. 11. 2024 PhDr. Věra Uhl Skřivanová, Ph.D.
Koordinátor Společenství praxe KVK
Vědecká a výzkumná činnost
V oblasti vědecké a výzkumné činnosti se KVK zaměřuje na problematiku oborového kurikula výtvarné výchovy zejména v kontextu komparativní pedagogiky. PhDr. Věra Uhl Skřivanová, Ph.D. je spoluautorkou návrhu Evropského referenčního rámce vizuální gramotnosti, spoluautorkou Podkladové studie revizí kurikula výtvarné výchovy pro ZŠ, spoluautorkou monografie: Pozice české výtvarné výchovy v mezinárodním kontextu. InSEA, ZČU v Plzni, 2022, autorkou odborných studií v českých i německých recenzovaných časopisech či odborných knihách např. Tvořivost a otevřená mysl in Výtvarná výchova 57. 3-4/2023; Kulturelle Bildung in der Tschechischen Republik. Erbe, Gegenwart und Zukunft. In Auftrag Kunst. Die politische Dimension der Kulturellen Bildung. Osnabrück, 2019.
Prof. Dr. Johannes Kirschenmann se věnuje průřezovým tématům umění i vizuálních a mediálních studií a didaktiky výtvarné výchovy. Ve srovnávacím pojetí pracuje s obrazy jako vizuálními fenomény kulturního vývoje v rámci oborové didaktiky. Je spoluautorem monografií: Begegnungen – Kunstpädagogische Perspektiven auf Kunst- und Bildgeschichte. Mnichov, 2021; Aspekte - Impulse und Beispiele zur Vermittlung historischer Kunst. Mnichov, 2021.
Prof. ak. soch. Kurt Gebauer, dr. h. c. působí na Katedře výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické ZČU v Plzni od roku 2018. Ve své velice aktivní aktuální umělecké a společensko-tvůrčí práci se specializuje se zejména na problematiku veřejného prostoru, zprostředkování umění veřejnosti, sochařství, malbu, kresbu i fotografii, ale také výtvarnou pedagogiku. Právě za svou činnost pedagogickou získal od ZČU v Plzni v r. 2022 čestný doktorát, v roce 2021 získal titul Umělec roku 2020 od České akademie vizuálního umění. V letech 2020-2021 uspořádala Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci jeho velkou retrospektivní výstavu „Kurt Gebauer“. Každoročně vystavuje pan profesor Gebauer v mnoha prestižních galeriích České republiky či ve veřejném prostoru. Z posledních realizací lze jmenovat například: Sochy v ulicích, Klatovy (2023); Kurt Gebauer v Chrudimi, Výstavní síň Chrudim (2023); Srdce od KG, zahájení českého předsednictví v Radě EU, Lucemburk (2022); Z galerie ven! Umění v českém veřejném prostoru po roce 1989, Galerie Jaroslava Fragnera, Praha (2022); Kladenské dvorky, Kladno (2022); Voda, Galerie Klatovy / Klenová (2021); Kamenná kniha, Neratovice (2021), Housenka raného kapitalismu, Vítězné náměstí (2021) atd.
V oblasti dějin a teorie umění doc. PhDr. Jaroslav Bláha, Ph.D. věnuje umělecké komparatistice. Jeho mezioborové pojetí kunsthistorie a muzikologie aplikuje v seminářích. Je autorem a spoluautorem četných monografií a studií v recenzovaných časopisech. Např. BOULEZ, Pierre; STOCKHAUSEN, Karlheinz; LIGETI, György; SCHAEFFER, Pierre; XENAKIS, Iannis et al., FULKA, Josef; BLÁHA, Jaroslav; PETŘÍČEK, Jan a ZVĚŘINA, Petr (ed.). Myšlenky moderních skladatelů. Praha: Herrmann, 2022; BLÁHA, J. Interdisciplinary Literacy as Complex Communication with Reality. Gramotnost, pregramotnost a vzdělávání, 2020, roč. 4, č. 3, s. 35-55.
Prof. ak. mal. Dalibor Smutný se věnuje soudobé malbě, kresbě a grafice až meditativního charakteru. Pravidelně vystavuje v prestižních galeriích, např. výstava Sekvence, Galerie Havelka, Praha (2023). V roce 2023 byla jeho práce oceněna na Grafice roku v Betlémské kapli v Praze, kde získal cenu za tisk z hloubky.
MgA. et MgA. Aleš Zapletal, Ph.D. je malíř, v jehož práci se odráží filozofie a analytické myšlení. Díly často odkazuje na slavné filozofické problémy a školy, přičemž čerpá z příběhů národní literatury a konfrontuje ji s modernistickou tradicí, aby ji postupně revidoval. Ve své práci využívá umělou inteligenci, média, robotické kinetické sochy, např. Synthetic spells, Ephemera, Galerie univerzity, Pardubice (2023); Google and archive: Aleš Zapletal, SPZ Gallery, Praha (2022); Gretel & Hänsel in einem Klimawald, Dům umění Ústí nad Labem, Ústí nad Labem (2021). Stejně tak je autorem monografie Obrazy filozofie a tělesná mysl (2022).
PhDr. Jan Mašek, Ph.D. se dlouhodobě zabývá audiovizuální výchovou a mediální pedagogikou v rámci výtvarné výchovy. Z jeho soudobých textů lze odkázat na studii Výtvarná výchova už dávno není vyučována jen tradičním způsobem v časopise Výtvarná výchova 1-2/2023.
Z mladé generace je perspektivní směřování Mgr. Moniky Plíhalové, která dokončuje doktorské studium na PedF UK Praha v oblasti oborové didaktiky a svou odbornou práci věnuje humoru ve výtvarné výchově. Je spoluautorkou monografie Pozice české výtvarné výchovy v mezinárodním kontextu. InSEA, ZČU v Plzni, 2022 a autorkou např. studie Možnost uplatnění vizuálního humoru ve výtvarné výchově v recenzovaném časopise Kultura, umění a výchova, 2022, roč. 10.
Pracovníci katedry publikují v monografiích, v recenzovaných časopisech domácích i zahraničních (International Education Studies, BDK Mitteilungen, Kunst+Unterricht, Výtvarná výchova, Studia paedagogica, Orbis scholae, Pedagogika, Kultura, umění a výchova), pořádají semináře a konference. Celkově v letech 2019-2023 byli pracovníci katedry výtvarné výchovy a kultury (spolu)autory 84 RIV výstupů, 3 dalších článků v databázi Scopus. Na pracovišti byla vydána monografie a šest katalogů k výstavám.