
Konzultační hodiny na Letní semestr ar. 2024-2025
Konzultační hodiny na Letní semestr ar. 2024-2025
Srdečně Vám přejeme jen to dobré do nového roku 2025 a hezké vánoční svátky!
PF 2025
Až do konce ledna je možné zhlédnout v obou atriích budovy děkanátu Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni ve Veleslavínově ulici výstavu volné textilní tvorby studentů katedry výtvarné výchovy a kultury inspirovanou tematikou létání.
Textilní projekt vznikl v rámci projektu internacionalizace RS DKRVO 2024 pod vedením umělce Floriana Nörla z Lince, který na KVK FPE ZČU zorganizoval množství workshopů a vzdělávacích aktivit, stejně jako představil studentům i vlastní uměleckou práci v rámci výstavy v Galerii Evropského domu v listopadu tohoto roku pod názvem Věčnost, fosilie, antropocén. Jeho díla jsou vyrobená z tzv. textilního kamene, který vynalezl a nechal si patentovat. Jedná se o speciální směs lepidla a starých textilií, které mozaikovitě skládá a po dlouhém procesu schnutí brousí v jednolitou plochu.
Studující učitelství výtvarné výchovy přivítali možnost dobrovolně se intenzivně věnovat textilní tvorbě v soudobém pojetí volného umění. Jejich rozměrné práce až sochařského charakteru vypovídají nejen o jejich fantazii, tvořivosti a hravosti, ale dlouhodobý projekt jim umožnil také dobře zvládnout novou techniku. Textilní tvorba podporuje u žáků obecně smyslovou citlivost a schopnost rozlišovat materiálové kvality. Právě v Rakousku, kde Florian Nörl vystudoval i působí, se kromě výtvarné výchovy na gymnáziích stále vyučuje také textilní a technická výchova, protože tyto předměty umožňují žákům práci s materiálem, a podporují tak procesy učení ukotvené v realitě, na rozdíl od digitálních a mediálních technologií.
Exkurze studentů KVK do Národní galerie v Praze
Dne 7. prosince navštívilo 36 studentů KVK Národní galerii v Praze. Prof. Kirschenmann vybral dvě výstavy, které měly studentům přiblížit dějiny nedávného umění v České republice.
1918-1938: První republika
Výstava sbírky 1918-1938 představuje bohatou uměleckou tvorbu a uměleckou činnost mladého státu v letech 1918-1938, a to vedle obrazů a soch předních českých, slovenských, česko-německých a karpatských umělců, jakož i děl ze slavné francouzské sbírky, kterou československý stát získal krátce po svém vzniku ve 20. a 30. letech 20. století.
Studenti měli k dispozici dvě výborně zpracované komentované prolídky.
1939-2021: Konec černobílé éry
Název Konec černobílé éry je sloganem, který vystihuje přístup zaměřený na to, aby materiál této často bolestné éry nebyl předem ideologicky hodnocen. Cílem je ukázat, že v umění paralelně existovalo několik různých pojetí umělecké kvality. Základní polarity současného umění – oficiální a neoficiální, abstraktní a figurativní, formální a sociálně angažované – byly na sobě závislé, ale zároveň téměř nikdy neexistovaly jako černobílé maximy.
LAÉTÁNÍ
Chtěli bychom vás srdečně pozvat na zahájení výstavy LAÉTÁNÍ, kde bude představena textilní tvorba našich studentů, která vznikala v rámci internacionalizace pod vedením rakouského umělce Floriana Nörla. Vernisáž se uskuteční ve středu 11.12.2024 od 12.00 v atriu budovy Fakulta pedagogická ZČU v Plzni ve Veleslavínově ulici.
KURT GEBAUER U VODY
4.12. 2024– 31.01.2025
Vernisáž: 6.12.2024 v 17:00h
Galerie Evropského domu SVK PK, Nám. Republiky 12, Plzeň
Kurt Gebauer se narodil roku 1941 v Hradci nad Moravicí. Od dětství jej bavilo kreslení, malování a také sochařství. Začal studovat keramiku a malbu na ŠUŘ v Brně, poté přešel na Hořickou kamenickou a sochařskou školu. Do praxe nastoupil jako kameník na pražských památkách. Akademii umění vystudoval v sochařském ateliéru profesora Vincence Makovského a následně u Karla Lidického. Absolvoval několik stáží v zahraničí, v roce 1965 ve Stuttgartu v roce 1972 v Paříži. Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969. V roce 1990 byl vybrán k vedení atelieru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Prof. ak. soch. Kurt Gebaurer dr. hc. je několik let garantem a pedagogem na ZČU Plzeň a učí také na UK v Praze.
Ačkoli je Kurt Gebauer znám převážně z činnosti ve veřejnému prostoru a sochařství, na výstavě v Plzni představujeme hlavně, kresby a malby. Kurt u vody. Voda je pro Kurta Gebauera tématem, kterému se dlouhodobě zabývá. Koupání ve volné přírodě v bazénu, saunování a pohyb u vody dává prostor vidět člověka přirozenějšího, svobodnějšího než v běžném životě. Kurt Gebauer je plavec, aktivista za zachování krásných lokalit, a především pozorovatel, kterému pobyt u vody skýtá nepřebernou škálu možností, jak vidět člověka zbaveného zemské přitažlivosti. V galerii Evropského domu SVK PK se vznášejí skulptury, jako by byly ve vodě, na stěnách visí obrazy plovoucích postav a doprovází je kresby z horké sauny, které báječně kontrastují s mrazivým obdobím zimy.
Kurt Gebauer přináší do české zimy závan hřejivého tepla, hravost a humor při pohledu na ženská i mužská těla a naději, že opět přijde léto.
3.12.2024-31.1.2025
Galerie Evropského domu SVK PK
nám. Republiky 12, Plzeň
UČME SE DÍVAT A ZPÍVAT
UHL SKŘIVANOVÁ, V. Učme se dívat a zpívat. Učitelské noviny. Praha: Triangl, 2024, roč. 127, č. 40, s. 25. ISSN 0139-5718.
Konference uměleckých výchov na Fakultě pedagogické ZČU v Plzni
Dne 1. 11. 2024 proběhla první mezioborová výtvarně-hudební konference organizovaná katedrami výtvarné a hudební výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni ve spolupráci s katedrami výtvarné a hudební výchovy PedF UK v Praze, https://www.ucmesedivatazpivat.fpe.zcu.cz/. Zúčastnilo se jí 80 účinkujících a celkem na 200 účastníků. Konference byla věnována zakladateli umělecké komparatistiky, panu doc. Jaroslavu Bláhovi.
Hlavní tematikou konference se staly revize Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání oblasti Umění a kultura. Konferenci zorganizovali bývalí členové pracovních skupin výtvarná a hudební výchova Národního pedagogického institutu, kteří však v průběhu tvorby kurikula odstoupili, protože jejich odborné názory a poznatky nebyly zohledněny. Konference se tak stala platformou pro skutečný odborný dialog o kurikulu uměleckých výchov, reálných možnostech českého školství, o nutnosti zprostředkovat kontinuitu základů výtvarného a hudebního vzdělávání žákům základních škol, o možnostech mezioborové spolupráce i integrace dalších uměleckých výchov do kurikula a v neposlední řadě byla problematika uměleckého vzdělávání představena také v mezinárodním srovnání, protože chystané změny u nás nemají ve světě obdoby.
Netradiční formát konference zaujal a uvolnil všechny zúčastněné. Ve velice přátelské atmosféře proběhla četná hudební vystoupení studentů hudebních kateder, vystoupení dětského sboru Jiřičky, happening prof. Kurta Gebauera, několik výstav a performance studentů výtvarných kateder a samozřejmě příspěvky účastníků konference z celé České republiky i zahraničí, které budou vydány v rámci odborné monografie.
Věra Uhl Skřivanová
Fotografie: Kurt Gebauer a Stanislav Poláček
Aktuality
Florian Norl Vás zve na výstavu:
https://www.ucmesedivatazpivat.fpe.zcu.cz/
Obhajoby na KVK proběhly úspěšně :-)
Porada KVK 11. 10. 2024 a oslava narozenin Profesora Kirschenmanna
Sledování filmů na základních školách, nebo soudobé pojetí výtvarné výchovy? Pasivní diváctví, nebo vizuální gramotnost?
...Místo naplňování hlavního oborového cíle, kterým je získání vizuální gramotnosti, tedy schopnosti porozumět obrazům, interpretovat je i vytvářet v současné mediální společnosti, máme reálný důvod obávat se pouze podpory pasivního diváctví a závislosti dětí na médiích místo tvořivosti.
Obrazobraní – Orbis Pictus a galerijní edukace s dětmi z MŠ Rokycany
Celý červen probíhá v Galerii Evropského domu na plzeňském náměstí výstava výtvarných prací studentů katedry výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU v Plzni pod vedením prof. Dalibora Smutného. „Výstava má za cíl prezentovat rozmanité přístupy a metody práce se základními formami zobrazování, navazující na tradici českého a světového moderního umění a reflektující soudobé tendence. Ústředním těžištěm tohoto způsobu myšlení je obraz, provedený v klasických výtvarných disciplínách kresby, malby a grafiky“ (D. Smutný). Studenti hledají vlastní výraz, postoj ke světu kolem nás a formují si určitý výtvarný názor. Jejich práce jsou osobní a velice citlivou výpovědí. Objevují se portréty a figurální vyobrazení až existenciálního charakteru, otisky krajiny jejich duše, pojetí krajiny jako organického narůstání struktur i vyobrazení krajiny a tektoniky architektury minimalistického pojetí. Klasické výtvarné techniky jsou pro budoucí pedagogy výtvarné výchovy základem pro ověřování smyslové citlivosti a chápání zákonitostí hmotného světa kolem nás. Na tyto základy pak navazujeme výtvarnou tvorbou za využití digitálních médií.
Umění žije, když má své diváky, proto se věnujeme vzdělávací činnosti již od mateřských škol. Dne 11. 6. zavítalo na výstavu čtyřicet dětí z MŠ Rokycany U Saské brány s paní ředitelkou Mgr. Bc. Věrou Zagorovou. Galerijní edukaci jsme připravili se studenty katedry výtvarné výchovy a kultury v konzultaci s paní učitelkou Bc. Lucií Brabcovou tak, aby nabídla dětem 45 minut intenzivní zážitkové pedagogiky v přímém kontaktu s výtvarným dílem v autentickém prostředí galerie. Děti skládaly z barevných vln na cihlové podlaze galerie obrazy, pak propojily vlněné obrazy ve velké společné bludiště a snažily se udržet mikroroboty v podobě vibrujících a pobíhajících broučků v hranicích obrazu. Inspirovány obrazy studentů následně děti proměnily celý prostor galerie v autostrádu, labyrint silnic, nájezdů, nadjezdů a podjezdů. Stěhovací krabice se staly automobily a děti vyrazily na cestu.
Výtvarná umělecká tvorba, studentské praxe v oboru výtvarná výchova a galerijní edukace předškolních dětí a žáků základních i středních škol jsou pro katedru výtvarné výchovy a kultury spojené nádoby. Radost z výtvarné tvorby, odvaha vyjádřit se a sociální kompetence jsou pro nás hlavními vzdělávacími cíli.
Věra Uhl Skřivanová